Bezpieczeństwo

Praca zdalna w obliczu koronawirusa

Praca zdalna w obliczu koronawirusa

O koronawirusie mówią wszyscy. Zgodnie z rozporządzeniem premiera z dniem dzisiejszym zostały zamknięte ośrodki kultury – kina, muzea, baseny. Od przyszłego poniedziałku nie będą również funkcjonowały szkoły. Wciąż pojawiają się nowe informacje o liczbie zarażonych osób.  W wielu korporacjach powtarza się jedno: pozostanie nam praca zdalna – wykonywanie obowiązków służbowych w domu.

Nasuwają się pytania, jak przeciwdziałać i zwalczać koronawirusa? A przede wszystkim zapobiegać jego rozprzestrzenieniu się. W specustawie krajowej pojawiły się wskazania również dla pracodawców. Apeluje się, żeby część pracowników wykonywała obowiązki służbowe z miejsca zamieszkania. Profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważna w obecnej sytuacji. Jednak wśród wielu pracodawców pojawiają się wątpliwości co do bezpiecznego wypełniania zadań zdalnie.

Praca zdalna w sytuacji kryzysowej a bezpieczeństwo danych w firmie

W ustawie użyto określenia telepracy, czyi pracowania poza zakładem pracy czy firmą dzięki wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Przy pomocy prywatnego lub służbowego sprzętu oraz biznesowej skrzynki e-mail. Niestety, spora część organizacji nie jest przygotowana na takie rozwiązanie.

Jakie kroki zatem podjąć, żeby pracownicy mogli pracować zdalnie, a firma na tym nie ucierpiała?

W pierwszym etapie należy zadbać o zachowanie biznesowej ciągłości działania. Jeśli firma ma przygotowany plan reagowania w kryzysowych sytuacjach, może go śmiało wykorzystać i oddelegować personel do domu z zabezpieczonym sprzętem. Jeśli nie, radzimy skontaktować się ze specjalistami ds. bezpieczeństwa informatycznego. Zadbanie o sprawne działanie infrastruktury sieciowej jest w tym momencie wręcz niezbędne.

Sieć firmowa stanie się bezpieczna po wdrożeniu VPN. Przetwarzane informacje firmowe będą pod ochroną nawet poza organizacją. VPN śmiało można nazwać bezpiecznym tunelem w sieci, w którym zostają zaszyfrowane dane. Połączenie między użytkownikiem a serwerem jest silnie chronione. Ani lokalizacja, ani użytkownicy nie zostaną dzięki niemu rozpoznane. Nie grozi więc ich wyciek i przechwycenie przez nieuprawnione osoby do ich obsługi.

Wdrożenie rozwiązań security IT zapewni ochronę danych podczas pracy zdalnej.

Na jaki sprzęt i oprogramowanie zdecydować się, żeby rozpocząć pracę zdalną? Bez względu na to, czy firma wybierze nowe osprzętowanie czy poleasingowe, zadba o zwiększenie poziomu ochronę danych. Ważne, żeby zaopatrzyć infrastrukturę IT w zapory ogniowe na aktywnych urządzeniach biznesowych. Wszelkie potencjalne ataki na sieć firmową będą blokowane wskutek bieżącego monitoringu i analizy danych. Przydatnym rozwiązaniem okaże się również system IDS/IPS, który prócz wykrycia ryzyka, powstrzyma jego przedostanie się do sieci i dalszemu rozprzestrzenieniu.

Warto też uświadomić personel o zagrożeniach, które związane są z wykonywaniem zadań poza biurem. Pracownikom należy przypomnieć procedury bezpieczeństwa, do których powinni dostosowywać się na co dzień. Wśród nich możemy wymienić: stosowanie silnych haseł i dwupoziomowego logowania, unikanie opcji autologowania, weryfikowanie podejrzanych wiadomości, nieklikanie w niezaufane linki.

Wszystkich pracodawców, którzy planują zastosować się do specustawy i wybrać formę pracy zdalnej, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Doradzimy, jakie oprogramowanie będzie adekwatne dla wybranej infrastruktury IT, skonfigurujemy sprzęt i zapewnimy wsparcie techniczne.