Active Directory

Active Directory to usługa katalogowa systemu Windows Server. Oznacza to, że pozwala ona na stworzenie katalogu, który będzie zawierał informacje o wszystkich obiektach w sieci, od drukarek i komputerów osobistych aż po aż po wyspecjalizowane serwery.

 

Celem wdrożenia Active Directory jest przede wszystkim przyspieszenie i ujednolicenie administracji infrastrukturą IT w firmie. Globalne zarządzanie uprawnieniami pozwala na przydzielanie ich wybranej grupie użytkowników w jednej chwili. W praktyce oznacza to, że np. po zakupie nowej drukarki sieciowej, chcąc dać dostęp do niej całemu działowi sprzedaży, będziemy mogli zrobić to dla całej grupy naraz zamiast podchodzić do każdego stanowiska osobno. Podobnie szybko będziemy mogli działać chcąc zmienić ustawienia systemowe czy dostęp do katalogów w firmowej sieci. Innymi przykładami zastosowania AD są automatyczna instalacja oprogramowania czy dostosowanie przeglądarek internetowych użytkowników.

 

Wynika z tego, że Active Directory należy traktować jako inwestycje. Wdrożenie AD to olbrzymia oszczędność czasu administratora, a jak wiemy „czas to pieniądz”. Kwota zainwestowana we wdrożenie szybko zwróci się dzięki oszczędności na czasie pracy informatyków.

 

Drugim, obok poprawy wydajności pracy, argumentem za wdrożeniem Active Directory jest poprawa bezpieczeństwa. AD pozwala na sprawniejsze zarządzanie uprawnieniami i ustandaryzowanie procesów związanych z bezpieczeństwem całego systemu i znajdujących się w nim danych. Dlaczego jest to tak ważne tłumaczymy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów: http://www.virtline.com/uprawnienia-pracownika-a-zagrozenie-dla-firmy/

 

Osoby zainteresowane tematem zapraszamy do kontaktu z pracownikami Virtline. Chętnie rozwiną oni temat i wyjaśnią szczegółowo co dana firma może zyskać dzięki takiemu wdrożeniu.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×