Co to jest VPN i jak z tego korzystać?

VPN jest skrótem on angielskich słów „Virtual Private Network”, czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jak sama nazwa wskazuje, VPN jest czymś na kształt wyodrębnionej, prywatnej sieci w Sieci. Jest to czysto wirtualna struktura, która oczywiście funkcjonuje w ramach sieci publicznej, korzysta z tych samych łącz, serwerów, anten i całej infrastruktury internetowej, co tradycyjne usługi WWW, ale jest szyfrowana. Do tego, żeby dobrze zobrazować kształt sieci VPN, można posłużyć się porównaniem jej do wirtualnego, wewnętrznego tunelu w tradycyjnych łączach. Komunikacja, która się odbywa za pomocą tego tunelu, korzysta generalnie z tych samych dróg, co tradycyjna, ale różnica tkwi w szybkości przesyłu danych (w tunelu jest mniejszy tłok), poza tym zawartość tunelu jest niewidoczna (jego ściany są nieprzezroczyste) oraz szyfrowana, a on sam jest praktycznie niewykrywalny.

Startup Stock Photo
Łatwo zatem zauważyć, że najważniejszymi cechami VPN są szybkość, niezawodność oraz bezpieczeństwo danych. W praktyce oznacza to, że informacje, które wysyłamy, są nie tylko bezpieczne, ale również niewidoczne dla zewnętrznych systemów. Jest to opcja, którą wykorzystują np. internauci w krajach, w których dostęp do Internetu jest kontrolowany, a niektóre strony zablokowane. Dzięki korzystaniu z tej usługi praktycznie nie zostawiają żadnych śladów w Sieci, a co za tym idzie, są bezpieczni.
Z transmisji VPN również mogą, a nawet powinni korzystać pracownicy międzynarodowych koncernów czy organizacji, którzy pracują z różnych miejsc na Ziemi. Dzięki zaszyfrowanemu połączeniu mogą przesyłać duże pakiety danych w bezpieczny sposób, bez ryzyka ich przechwycenia przez osoby niepożądane. W tym ujęciu poszczególne komputery działają jak komputery w sieci lokalnej, z tą różnicą, że jest to sieć lokalna obejmująca cały świat.
Korzystanie z usługi VPN jest stosunkowo proste. Można to zrobić przez panel sterowania, gdzie konfiguruje się nowe połączenie, wystarczy jedynie znać adres takiej sieci. O wiele lepszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku profesjonalnych zastosowań, jest skorzystanie z usług specjalistów, takich jak Virtline. Nie tylko stworzymy oraz skonfigurujemy dla Państwa firmy bezpieczną sieć VPN, ale również zadbamy o jej prawidłowe działanie. Dlatego jeżeli jesteście Państwo zainteresowani bezpiecznym oraz bezproblemowym transferem danych na dużą skalę, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty związanej ze stworzeniem oraz konfiguracją usługi VPN.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×