Czy dane w chmurze są bezpieczne?

W dzisiejszych czasach informacja jest jednym z najcenniejszych towarów na świecie, stąd też każda organizacja dba o to, aby nie dostała się ona w niepowołane ręce. Tymczasem wielu przedsiębiorców i prywatnych użytkowników przechowuje swoje dane w chmurach. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest bezpieczne.
Czym jest chmura?server-farm-705448_1280
Zanim omówimy zagadnienie bezpieczeństwa danych w chmurze, krótko objaśnimy, co kryje się za tym terminem. Chmura, czyli tzw. cloud computing, to usługa dostarczana przez zewnętrznego dostawcę. W praktyce oznacza to, że dostawa posiada skomplikowane serwery połączone ze sobą, dzięki czemu może zaoferować przechowywanie danych i możliwość pracowania na nich (np. za pomocą edytorów tekstów lub arkuszy kalkulacyjnych).
Zalety i wady korzystania z chmury
Dane, które zamieszczamy w chmurze, są dostępne w każdym miejscu, w którym jest dostęp do Internetu. Dzięki korzystaniu z chmury firmy mogą obniżyć koszty związane z infrastrukturą IT. Ponadto zabezpiecza to dane przed fizyczną kradzieżą czy awarią sprzętu przedsiębiorcy lub prywatnego użytkownika. Pamiętajmy jednak, że chmura posiada także wady. Jakie? W tym miejscu należy przejść do kwestii bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo przechowywania danych w chmurze
Gdy decydujemy się na użytkowanie chmury, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mamy mniejszą kontrolę nad danymi, ponieważ są one przechowywane na zewnętrznych serwerach ulokowanych w rozmaitych krajach o różnych systemach prawnych. Ewentualnym zagrożeniem mogą być także kwestie związane z nieuczciwym personelem zatrudnianym przez dostawcę. Podobnie nieuczciwy może być sam dostawca usługi, dlatego powszechnie wiadomo, że w chmurze nie powinno przechowywać się danych strategicznych.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×