Czy możliwe jest odzyskiwanie utraconych danych?

Podobno Polak jest mądry po szkodzie. Przysłowie to idealnie sprawdza się również w świecie informatycznym.


woman-typing-writing-windows
Popularny dowcip mówi, że użytkownicy komputerów dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić. Ci pierwsi robią je oczywiście dlatego, że jako mądrzy po szkodzie zainteresowali się kopiami bezpieczeństwa dopiero po tym, jak utracili ważne dla nich dane.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ kopie zapasowe to wciąż najlepszy sposób na odzyskiwanie utraconych danych. Regularne robienie backupu zabezpieczy nas zarówno przed przypadkowym skasowaniem plików, awarią, jak i celowym usunięciem danych, na przykład podczas ataku hakerskiego. Co więcej, to metoda idealna zarówno dla osób prywatnych, jak i potężnych instytucji, obsługiwanych przez armię najlepszych informatyków.

Co jednak zrobić, jeśli znaleźliśmy się w grupie, która dopiero po utracie danych podjęła solenne zobowiązanie, że od tej pory będzie robiła regularne kopie bezpieczeństwa? Przede wszystkim nie panikować. Na rynku dostępnych jest sporo aplikacji, które pomagają odzyskiwać dane. To, czy takie próby się powiodą, zależy w głównej mierze od tego, w jaki sposób doszło do ich utraty (czy było to tylko przypadkowe skasowanie, czy też na przykład uszkodzenie dysku twardego). W przypadku fizycznej awarii dysku raczej nie obędzie się bez wizyty u specjalisty.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×