Jak chronić dane osobowe w firmie?

Każde przedsiębiorstwo posiada bazy danych osobowych. Mogą to być dane zarówno pracowników, jak i klientów. Jako iż informacje te są bardzo cenne, firmy powinny zadbać o ich właściwą, zgodną z prawem ochronę. Poniżej podpowiadamy, jak zabezpieczyć dane osobowe w firmie.
Co by się stało, gdyby firma utraciła dane osobowe, np. w wyniku kradzieży? Z pewnością straciłaby zaufanie klientów, kontrahentów i pracowników. Naraziłaby się także na zarzuty Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Całkowita i bezpowrotna utrata danych strategicznych może sprawić, że przedsiębiorstwo przestanie istnieć. Właśnie dlatego każda firma powinna wdrożyć ochronę danych osobowych.laptop-820274_1280
Ochrona danych osobowych
Na obowiązek ochrony danych osobowych składają się dwie formy zabezpieczeń: organizacyjna i fizyczna. Pierwsza oznacza stworzenie dokumentacji, druga – zarządzanie systemem informatycznym i szkolenia pracowników. Warto mieć na uwadze fakt, że twórcom ustawy o ochronie danych osobowych zależało na tym, by firmy wdrożyły systemy ochrony, które zapewnią legalne i bezpieczne przechowywanie tych informacji.
Jak chronić dane osobowe?
Podobno nie ma takiej bariery, której nie dałoby się przełamać. Są jednak takie, które skutecznie przed tym chronią. Przedsiębiorca, decydując się na profesjonalną ochronę, spełnia ustawowy obowiązek oraz zapewnia sobie bezpieczeństwo prawne, co uchroni go od ewentualnych powództw ze strony klientów czy pracowników. Powierzenie tego procesu profesjonalistom jest pewnym rozwiązaniem. Firma zajmująca się zabezpieczaniem danych osobowych dokona audytu bezpieczeństwa informatycznego, wykona testy penetracyjne sprawdzające odporność systemu i aplikacji na ataki. Aby zminimalizować ryzyko wycieku danych osobowych, których przyczyną może być nieuczciwość personelu, warto przeprowadzić testy socjotechniczne wśród pracowników i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie szkolenia.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×