Jak się chronić przed phishingiem?

Pieniądze w banku, nowoczesne zarządzanie platformą płatniczą, bezpieczna obsługa konta – wszyscy znamy takie terminy. Niestety, mamy w zwyczaju ufać, że w momencie, gdy fizycznie nie wypłacamy pieniędzy w kasie i nie nosimy ich przy sobie, jesteśmy poza zasięgiem złodziei. Jak to więc jest, że co jakiś czas dochodzą do nas słuchy o osobach, które pewnego dnia odkryły, że z kont zniknęły pieniądze, a ktoś zaciągnął kredyt w ich imieniu?phishing

Phishing – współczesny, niezwykle niebezpieczny rodzaj cyberprzestępstw, dzięki któremu można w niepostrzeżony sposób wykraść nasze dane. Najczęściej atak następuje przez pocztę e-mail. Adresaci maili są proszeni o potwierdzenie autoryzacji jakiejś transakcji, odświeżenie lub sprawdzenie swoich danych, zmianę kodu PIN, a nawet dokonanie płatności. Niestety, maile wyglądają tak wiarygodnie, że osoby, które nigdy wcześniej nie zgłębiły się w tematyce cyberprzestępczości mogą paść ich ofiarą.

Dlatego należy przede wszystkim pamiętać o sprawdzeniu szczegółów tj. szyfrowaniu strony banku (zawsze protokołów https – nigdy http); upewnieniu się, że strona jest bezpieczna i posiada certyfikat (klikamy na kłódkę w prawym rogu); sprawdzeniu adresu mailowego nadawcy – nawet jeśli nagłówek wydaje się nam znajomy; sprawdzaniu łącz przed kliknięciem. Nie bagatelizujmy jakichkolwiek zauważonych nieprawidłowości, ponieważ może się okazać, że niewiele później otrzymamy informację z banku o całkowitym braku środków na koncie.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×