Uprawnienia pracownika a zagrożenie dla firmy

Według Verizon nadużycie uprawnień jest jedną z najczęstszych przyczyn naruszenia bezpieczeństwa. Dając swoim pracownikom dostęp do firmowych zasobów, takich jak służbowy adres e-mail, dokumentacja, telefon, komputer czy firmowy budynek, dajemy im również dostęp własności intelektualnej firmy. Jest to niezbędne do zapewnienia pracownikom potrzebnych narzędzi pracy, jednak niesie też ze sobą olbrzymie ryzyko.

 

uprawnienia

Często intruzem okazuje się nieuczciwy pracownik firmy lub były pracownik, który nadal jest w posiadaniu wiedzy dającej mu dostęp do firmowych zasobów. Ponadto, zła administracja uprawnieniami, skutkuje również zwiększonym zagrożeniem z zewnątrz. Przykładowo, źle zabezpieczone konto użytkownika o (zbyt) dużych uprawnieniach, może się okazać łakomym kąskiem dla hakerów.
Grozy dodaje sytuacji fakt, że statystycznie blisko 70% incydentów związanych z nadużyciem uprawnień udaje się wykryć dopiero po dniach, tygodniach lub nawet miesiącach. Oznacza to, że przestępca ma dni albo tygodnie czasu na działanie na szkodę firmy zanim ktokolwiek będzie w stanie zareagować.

 

Pocieszające jest jednak, że skuteczna administracja infrastrukturą IT pozwala na wyeliminowanie większości zagrożeń przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności środowiska. Przegląd kont użytkowników przez profesjonalistę z branży, ograniczenie dostępu do danych czy stałe monitorowanie przepływu danych pomiędzy firmą, a światem zewnętrznym mogą pozwolić nam czuć się bezpiecznie.

 

Osoby zainteresowane tematem zapraszamy do kontaktu z pracownikami Virtline. Chętnie opowiedzą oni o metodach zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed nadużyciami uprawnień w przedsiębiorstwie.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×