Wady i zalety wirtualizacji.

Wirtualizacja uznawana jest obecnie za jeden z ciekawszych trendów w branży IT. Przedstawiana jest jako remedium na większość problemów związanych z informatyczną obsługą przedsiębiorstw. Rzeczywiście, jest to rozwiązanie, które nie tylko jest coraz popularniejsze, ale które posiada mnóstwo ciekawych zalet. Zanim jednak zajmiemy się tymi zaletami, należy również uczciwie wspomnieć o kilku wadach wirtualizacji.

mother-board-581597_640Przede wszystkim infrastruktura informatyczna, na której umieścimy wirtualne maszyny, musi być nie tylko bardzo wydajna, ale przede wszystkim niezawodna. Potrzebują one niemałych zasobów do płynnego oraz prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli wszystkie znajdują się wyłącznie na jednym komputerze (jest to mimo wszystko coraz rzadziej stosowana praktyka), wówczas awaria takiego komputera spowoduje awarię całego wirtualnego środowiska pracy. Ponadto wirtualne maszyny mogą być w niektórych przypadkach mniej wydajne od tradycyjnych rozwiązań, korzystają również z zasobów, z których normalnie korzysta macierzysty system operacyjny.

Mimo wszystko zalet jest zdecydowanie więcej niż wad. Najważniejsza dotyczy konsolidacji serwerów. Otóż zazwyczaj obciążenie na takim serwerze wynosi kilkanaście procent. Jeżeli jest to wydajny sprzęt o wysokiej jakości, wówczas pozostałe kilkadziesiąt procent zasobów jest po prostu nieużywane. Wirtualizacja sprawia, że na jednym, fizycznym serwerze można umieścić do kilkunastu wirtualnych maszyn. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce w serwerowni i zredukujemy koszty utrzymania infrastruktury IT (niższe rachunki za zasilanie oraz chłodzenie).

Poza tym wirtualizacja pozwala na zoptymalizowanie ilości mocy obliczeniowej koniecznej do funkcjonowania wirtualnych maszyn, a także przydzielenie każdej z nich ściśle określonej liczby zasobów. Może się to odbyć w czasie rzeczywistym, podczas pracy, bez konieczności zatrzymywania serwera, a co za tym idzie, wszystkich aplikacji.

Wirtualizacja pozwala również na łatwe testowanie nowych aplikacji oraz sieci komputerowych, a także na korzystanie ze starszych aplikacji, niekompatybilnych z obecnie produkowanym sprzętem czy nowymi systemami. Dzięki wirtualizacji łatwo przywrócić system do sprawności po poważnej awarii, również dlatego, że można przenosić poszczególne wirtualne środowiska pomiędzy fizycznymi serwerami bez konieczności ich wyłączania.

Widać zatem, że wirtualizacja jest procesem, który posiada znacznie więcej zalet niż wad. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani jej wprowadzeniem w Waszej firmie, wówczas jesteśmy otwarci na współpracę.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×