Plusy i minusy przechowywania danych w chmurze.

Cloud computing zdobywa coraz więcej zwolenników, nie tylko wśród indywidualnych użytkowników, ale przede wszystkim wśród firm.

startup-photos
Dzieje się tak, ponieważ ten sposób przechowywania danych posiada wiele ciekawych zalet, na tyle różnorodnych, że każdy użytkownik z pewnością znajdzie interesującą go funkcjonalność.
Najważniejszą zaletą chmury jest możliwość korzystania ze znajdujących się w niej zasobów w każdym miejscu na świecie. Należy jedynie posiadać urządzenie z dostępem do Internetu, co nie jest obecnie szczególnie trudne. Jest to funkcjonalność, z której mogą korzystać przede wszystkim firmy, które nie muszą już przesyłać dużych pakietów danych do swoich współpracowników za każdym razem, gdy nastąpi taka konieczność. Wystarczy wysłać raz, do chmury, skąd każdy użytkownik może sobie ściągnąć odpowiednie pliki we własnym zakresie, co znacznie przyspiesza pracę czy ułatwia osobom upoważnionym dostęp do najważniejszych danych.

Nie zapominajmy również o fakcie, że pracując w chmurze korzystamy z oprogramowania oraz zasobów obliczeniowych udostępnianych przez dostawcę usługi. Dzięki temu znika konieczność posiadania własnego oprogramowania, niestraszna nam również zbyt niska moc obliczeniowa naszej infrastruktury IT, ponieważ skorzystamy z tej oferowanej przez dostawcę chmury.

Dane, które umieścimy w wirtualnej przestrzeni dyskowej, nie znikają. Są co pewien czas archiwizowane oraz objęte odpowiednimi zabezpieczeniami. Jest to szczególnie ważne w sytuacji częstych awarii firmowych lub domowych systemów informatycznych. Ponadto chmura to po prostu dodatkowa przestrzeń dyskowa, na której możemy z powodzeniem umieścić nasze pliki. Tym samym staje się ona doskonałym miejscem zarówno do wykonania kopii zapasowej, jak i do archiwizacji danych. Biorąc pod uwagę fakt, że kradzież czy fizyczne zniszczenie nośników, na których znajduje się wykorzystywana przez nas wirtualna przestrzeń dyskowa są praktycznie niemożliwe, chmura jawi się jako dość bezpieczne miejsce na nasze dane.

Zdarza się niestety, że niektórzy dostawcy dość słabo zabezpieczają swoje chmury, przez co niekiedy następuje niekontrolowany wyciek ich zawartości. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad wyborem dostawcy chmury, a nie kierować się wyłącznie niską ceną usługi lub popularnością firmy dostarczającej niniejsze rozwiązanie.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×