Bezpieczeństwo

Jak działa firewall i dlaczego warto go stosować?

Jak działa firewall i dlaczego warto go stosować?

W wirtualnym świecie nieustannie ktoś próbuje złamać kody, wykraść dane – innymi słowy zaszkodzić. Firewall jest jak bariera, która skutecznie zabezpiecza i blokuje wszelkiego rodzaju próby ataków, na które możemy być narażeni w trakcie korzystania z Internetu, a także lokalnej sieci.

Rodzaje stosowanych zapór ochronnych

Brak zabezpieczenia, jakim jest odpowiednia konfiguracja osłony firewall, może mieć opłakane skutki związane z atakami hakerów, wirusami czy internetowymi robakami. Musimy wiedzieć, że istnieją dwa główne rodzaje tego zabezpieczenia: hardware i software, a także podział na zapory sprzętowe i zapory oprogramowania. Najprościej mówiąc, rola zapory ogniowej skupia się wokół identyfikacji i szacowania prawidłowości adresu IP, który chce nam wysłać wiadomość. Zapory chronią porty systemów komputerowych, które służą do podejmowania komunikacji z siecią i innymi komputerami, a także uniemożliwiają odczytanie i dostanie się przez któryś z nich do naszego komputera niepowołanym osobom.

Hardware stosuje się głównie do zabezpieczenia danych, a więc jest on obecny w serwerowniach. Zapory ogniowe, tzw. sprzętowe, stanowią także integralne części routerów. Z kolei zapory sieciowe, tzw. programowe, blokują nieautoryzowane próby dostępu do komputera.

Czy warto wdrożyć system firewall w firmie?

Biorąc pod uwagę skalę zagrożeń, na które jesteśmy narażeni w sieci, wdrożenie firewall jest niezbędne do sprawnego i przede wszystkim bezpiecznego funkcjonowania firmy. Jest to zabezpieczenie, które skutecznie chroni przed skanowaniem portów i próbami zainfekowania komputera, chęcią podsłuchów i wysyłania wiadomości mających na celu przechwycenie i kradzież danych. O ile w przypadku przedsiębiorstw stosuje się zapory sprzętowe, do użytku domowego wystarczają bariery ochronne instalowane na komputerze.