Bezpieczeństwo

Nadchodzą duże zmiany w pakiecie e-mailowym G Suite

Nadchodzą duże zmiany w pakiecie e-mailowym G Suite

Od lipca 2022 r. zaczną obowiązywać opłaty za korzystanie z pakietu G Suite, który jest stosowany w wielu przedsiębiorstwach. Zmiany rozpoczną się stopniowo – w maju konta zaczną być przenoszone do Google Workspace.

G Suite przestanie być darmowy

Google od kilku tygodni wysyła do przedsiębiorców e-maile z komunikatem o planowanym wycofaniu darmowej usługi G Suite, czyli pakietu z wieloma aplikacjami biznesowymi dla użytkowników biznesowych. Największy problem migracji do Google Worksapace – kwestia użycia własnej domeny firmowej w Google, która dotychczas była darmowa. Jeśli przedsiębiorstwa zdecyduje się na pozostanie przy bezpłatnej wersji, straci możliwość używania niestandardowej domeny i zamiast np. michal.mazurek@juice.com zacznie obowiązywać domena michal.mazurek_juice@gmail.com. Czyli konto straci status firmowy i zacznie przypominać adres e-mailowy prywatnego użytkownika. Dodatkowo przedsiębiorca nie będzie mógł zarządzać kontami wielu użytkowników – przestanie pełnić funkcję administratora.

Kwestia płatności przejścia do wersji premium

Od lipca 2022 r. za 1 konto Gmail przedsiębiorcy będą zobowiązani do opłaty 23 zł.

Google obiecuje rabaty – być może początkowo będzie można spodziewać się obniżenia tej ceny o połowę.

Aby konto nie zostało zawieszone, będą konieczne do podjęcia następujące kroki.

  • Samodzielne przeniesienie konta do Google Workspace lub poczekanie, aż automatycznie wykona to Google.
  • Pozostanie przy dotychczasowym pakiecie lub rozszerzenie pakietu.
  • Wskazanie informacji rozliczeniowych.

Jeśli te kroki nie zostaną wykonane konto zostanie zawieszone, a po 60 dniach użytkownicy utratą dostęp poczty elektronicznej e-mail, kalendarza oraz innych przydatnych funkcji.

Koniec ery bezpłatnego korzystania z poczty elektronicznej G Suite

Taka informacja to spore zaskoczenie dla przedsiębiorców, którzy od lat korzystają z darmowej wersji G Suite, który dawał szereg możliwości. Zwłaszcza jeśli do domeny było podłączonych wiele pracowników. Aby nie odstraszyć użytkowników od planowanych zmian, Google zachęca do skorzystania z nowych pakietów w Google Workspace.

Dlaczego Google zachęca do rozszerzenia pakietu?

Przede wszystkim Google podkreśla kwestię bezpieczeństwa danych klienta oraz nastawienie na ciągły rozwój usług biznesowych. Sugeruje, że dzięki zmianom przedsiębiorcy zyskają więcej miejsca na przetwarzanie danych oraz dostęp do profesjonalnych narzędzi prowadzenia biznesu. Migracja nastąpi bezpłatnie. Ale oznaczać będzie konieczność ponoszenia opłat za użytkowanie każdego konta pracownicznego, czyli dostęp do poczty e-mail oraz powiązanych z nią usług, tj. Google Drive.

Zainteresowanych pomocą przy migracji i administracji pocztą elektroniczną, zapraszamy do kontaktu.

Podpowiemy najlepsze rozwiązania – adekwatnie do Państwa potrzeb biznesowych.