Dwuskładnikowe uwierzytelnianie to weryfikacja dwuetapowa to zdecydowanie silniejsza ochrona przed atakami hakerów.

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie – silne zabezpieczenie konta użytkownika

Jak zabezpieczyć konto przed atakami ze strony hakerów? W świecie cyberprzestępców nawet silne hasło okazuje się niewystarczającym rozwiązaniem. Z pomocą przychodzi dwufazowy proces uwierzytelniania. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie znajdziemy również pod nazwami: „zatwierdzanie logowania”, „uwierzytelnienie wielofaktorowe”, „weryfikacja dwuetapowa”.

Wielopoziomowe uwierzytelnianie

Logowanie do konta przebiega przez dwa etapy. Pierwszy krok polega na podaniu nazwy użytkownika i hasła do konta. Jest to faza, w której cyberprzestępcy bardzo łatwo przełamują bariery ochronne i uzyskują dostęp do naszego konta. Do takich sytuacji dochodzi zwłaszcza w przypadku niezabezpieczonej sieci lub logowania się na konto przez użytkownika w ramach sieci open. Drugim krokiem jest wpisanie specjalnego kodu, który użytkownik może otrzymać na wiele sposobów, m.in. drogą e-mailową, sms-em lub za pomocą tokena.

Bankowość elektroniczna a usługi internetowe

Unikalny kod zmienia się przy każdym logowaniu. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe wielokrotnie zostaje porównywane do procesu dokonywania operacji w ramach bankowości elektronicznej. Spora część banków stosuje podwójny system uwierzytelniania. W trakcie wykonywania przelewu dostajemy sms z kodem weryfikacyjnym. Bezpieczeństwo w trakcie korzystania z usług internetowych zapewnia rotacja – zmienność kodu, który jest niepowtarzalny w każdym przypadku. Dostęp do konta zostaje zdecydowanie mocniej zabezpieczony w stosunku do chronienia go wyłącznie hasłem. Jedynym zagrożeniem pozostaje nieuprawnione użycie naszego telefonu lub poczty elektronicznej przez niepożądane osoby.

Silne hasło to nie wszystko. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie zweryfikuje użytkownika podczas logowania.

Aby utrudnić przestępcom zdobycie dostępu do danych, które przechowywane są na koncie, należy stosować hasła, które będą kombinacją wielkich i małych liter, cyfr, jak i przypadkowych symboli między poszczególnymi frazami, takich jak: +, %, !. Hasło stanowi podstawowy składnik uwierzytelnienia użytkownika, jednak nie jest wystarczające do zapewnienia maksymalnej ochrony naszych danych. W trakcie korzystania z sieci narażeni jesteśmy na wiele potencjalnych zagrożeń – prócz wycieku danych, możemy natrafić także na spam i wirusy.
Istnieje możliwość, że ktoś będzie chciał podszyć się pod znaną nam osobę i poprosi o udostępnienie hasła. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać haseł, zwłaszcza firmowych lub dostępu do wrażliwych danych. Dwuskładnikowa weryfikacja dostępu do konta powinna być dodatkowo uzupełniona o świadomość korzystania z zabezpieczonej i szyfrowanej strony www, która zapewnia poufność komunikacji. Dodatkowo warto skorzystać z oprogramowania antyspamowego i antywirusowego, które ostrzegą przed próbami ataków ze strony cyberprzestępców.