Bezpieczeństwo

Chmura – trend cyberbezpieczeństwa w 2021 r.

Chmura – trend cyberbezpieczeństwa w 2021 r.

Barometr Cyberbezpieczeństwa mierzy trendy w zakresie ochrony przedsiębiorstw przed działaniami cyberprzestępców. W ostatnim badaniu uczestniczyło 100 firm, które reprezentowały sektor dużych, średnich i małych przedsiębiorców. Głównym zadaniem było znalezienie rozwiązania cieszącego się największą popularnością w 2020 r. Okazało się nim bezpieczna chmura – zwłaszcza migracja danych do chmury i praca na nich w czasie rzeczywistym .

Jak wyglądała nastawienie polskich firm do chmury?

43 proc. badanych przedsiębiorstw korzystało z rozwiązań chmurowych jeszcze przed pandemią. Z czego 5 proc. wykorzystywała jedynie chmurę do prowadzenia działalności biznesowej. Okazało się, że 62 proc. firm nie miało świadomości na temat możliwości wykorzystania chmury w swoich działaniach. Zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania i przechowywania danych – tutaj zaznaczyły się największe braki.

Dlaczego więc takim trendem cieszyła się w 2020 r. chmura? Przede wszystkim ze względu na konieczność przejścia na pracę zdalną. Chmura miała ułatwić prowadzenie biznesu poprzez zapewnienie ciągłości procesów biznesowych. Minimalizowała negatywne skutki pandemii, tj. brak możliwości organizowania spotkań biznesowych czy wspólnej pracy nad projektami firmowymi. Pracownicy uzyskali dostęp do części niezbędnych zasobów, które zostały przesłane do chmury. Mogli więc logować się do bazy firmować, pracować w czasie rzeczywistym nad projektami i zapisywać zmiany, wraz z możliwości wglądu do nich przez kierowników czy współpracowników.

Dlaczego firmy zdecydowały się zainwestować w chmurę?

Powodów przeniesienia danych biznesowych do chmury jest naprawdę wiele. Jedno jest pewne – wprowadzenie pracy zdalnej i związana z nią konieczność przebudowania infrastruktury IT w firmach doprowadziła do zmiany dotychczasowych praktyk na lepsze. Zmieniło się również nastawienie wobec cyfrowych technologii. Nie stanowiły już zagrożenia dla utraty pracy przez część pracowników, lecz stanowiły źródło rozwoju firmy jako całości, co odczuwają również klienci w formie podniesienia jakości i szybkości świadczonych usług.

Wśród głównych powodów wprowadzenia chmury firmy wymieniają:

  • Niewystarczający budżet na założenie i prowadzenie własnej serwerowni.
  • Wzrost liczby ataków na zasoby firmowe, co wiązało się z posiadaniem niewystarczających lub niekonfigurowanych zabezpieczeń.
  • Uzyskanie dostępu do profesjonalnych narzędzi biznesowych i wsparcia technicznego hostingodawcy.
  • Umożliwienie dostępu do danych firmowych podczas pracy zdalnej czy podróży służbowej.
  • Potrzeba zwiększenia mocy obliczeniowej.

Chmura najchętniej jest wykorzystywana w celu prowadzenia stron internetowych, przygotowywania programów i projektów biznesowych, magazynowania i edytowania danych. Coraz więcej firm decyduje się również na rozwiązania chmurowe w obszarze ERP czy CRM do zarządzania zasobami firmowymi w zakresie relacji z klientami.

Chmura cieszy się popularnością również w tym roku. Na bieżąco śledzimy trendy w zakresie bezpieczeństwa i będziemy informować o tym, jakie rozwiązania zyskały popularność w pierwszym kwartale 2021 r.