Bezpieczeństwo

Cloud computing – nowe możliwości w chmurze

Cloud computing – nowe możliwości w chmurze

Cloud computing – nowe możliwości w chmurzeCloud computing to słowo dość często powtarzane w sferze publicznej. Czym właściwie jest i dlaczego stało się tak popularne? Jak sama nazwa wskazuje, w ramach tego rozwiązania dochodzi do przetwarzania danych w chmurze. Czyli platformie wirtualnej, istniejącej w sieci, dostępnej dla wybranych użytkowników online.

W przeciwieństwie do tradycyjnego przechowywania i przetwarzania danych w ramach infrastruktury firmowej, chmura nie wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie zarządzania posiadanymi zasobami. Platforma staje się miejscem do składowania, edytowania, przesyłania danych i innych operacji w czasie rzeczywistym.  Plusem jest to, że przedsiębiorstwo nie musi posiadać własnych serwerów, dbać o funkcjonalność pomieszczeń data center (centrum danych) ani przeznaczać dużych sum pieniężnych na administrowanie zasobami sprzętowymi.

Jakie korzyści osiągniesz, przenosząc swoje dane firmowe do chmury?

Jak przy każdym rozwiązaniu technologicznym toczą się dyskusje o zagrożeniach i zaletach chmury wśród ekspertów i docelowych klientów. Jedno jest pewne, chmura jest przeznaczona dla firm, które zamierzają przekazać opiekę informatyczną nad przechowywaniem danych zewnętrznemu przedsiębiorcy. W tym przypadku jest to hostingodawca, który zapewnia przestrzeń w chmurze, wprowadza bieżące uaktualnienia i konfiguracje oraz zaopatruje platformę w silne zabezpieczenia.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zakup usług w chmurze

Wybierając rozwiązania chmurowe, firma uzyskuje:

  • Wysoką skalowalność danych.
  • Redukcję kosztów.
  • Ochronę ze strony administratora platformy chmurowej.
  • Elastyczne zarządzanie mocą obliczeniową dedykowane serwera.
  • Automatyczne wykonywanie backupu danych.

Przedsiębiorstwa chętnie korzystają z usługi cloud computing, ponieważ jest mniej wymagającym rozwiązaniem niż wdrożenia i zarządzanie własnymi serwerami. Do platformy chmurowej przenoszone są pliki firmowe, robocze wersje umów, projekty biznesowe i szereg innych dokumentów.

Chmura to trend, który zyskuje zwolenników we wszystkich branżach.

Istnieją przedsiębiorstwa, które całkowicie zrezygnowały z wynajmowania fizycznych biur i przeniosły się do wirtualnej przestrzeni. W ramach cloud computing działają oprogramowania biurowe, przetwarzane są bazy danych, przeprowadzane zostają obliczenia finansowo-księgowe. Chmura synchronizuje się z pocztą elektroniczną, aplikacjami biznesowymi oraz systemem CRM, co zwiększa możliwości jej wykorzystania.

Cloud computing to inwestycja w bezpieczny obszar w sieci, który zapewniają zewnętrzni dostawcy. Stały dostęp do usługi umożliwia pracę na firmowych serwerach wirtualnych w podróży lub w domu oraz podłączenie do firmowej bazy danych u klienta. Jak widać zalet z przeniesienia danych do platformy chmurowej jest wiele. Większa moc obliczeniowa, łatwość integracji z aplikacjami oraz bezpieczeństwo danych to główne powody, dla których przedsiębiorcy wprowadzają biznesowe dane do chmury.