Bezpieczeństwo

Cyfrowa transformacja wspomaga walkę z cyberprzestępcami

Cyfrowa transformacja wspomaga walkę z cyberprzestępcami

Cyberprzestępcy nie zwolnili tempa. Wręcz przeciwnie. W obliczu pandemii zwiększyli intensywność swoich działań. W początkowym okresie pandemii liczba cyberataków wzrosła czterokrotnie do okresu poprzedzającego. Dlatego też przedsiębiorcy musieli zmienić dotychczasowe podejście. Cyfrowa transformacja im w tym pomogła.

Cyfrowe rozwiązania zajmują ważne miejsce w sposobie działania firmy

Inwestycje w rozwiązania cyfrowej transformacji rosną w zdecydowanie szybkim tempie. Przedsiębiorstwa wybierają sztuczną inteligencję, przebudowują przestarzałą infrastrukturę IT, zakupują nowe oprogramowanie do zarządzania zasobami firmowymi. Wdrożenia przeprowadzane są wielokrotnie w chaosie, w wyniku czego dochodzi do wielu niedopatrzeń. Wynikiem błędów jest większa podatność systemu komputerowego na wirusy. Zwłaszcza podczas wykonywania pracy zdalnej.

Firmy rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Jednak niekoniecznie adekwatnie do poziomu ochrony przed zagrożeniami. Nowe technologie są chętnie kupowane. Największy problem pojawia się w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ firmy nie wiedzą, jak radzić sobie z potencjalnymi zagrożeniami.

Cyfrowa transformacja a prywatne urządzenia

Firmy szukają możliwości zmniejszenia kosztów prowadzenia biznesu, dlatego proponują pracownikom wykonywanie obowiązków biznesowych w domu. Niejednokrotnie na własnych laptopach, prywatnych  smartfonach czy routerach. Co sprzyja łatwości przełamania zabezpieczeń (jeśli takie w ogóle istnieją). Jak wynika z aportu „Accenture”, Google zablokował aż 18 mln e-maili phishingowych i malware’owych.  A aplikacje mobilne obsługiwane na własnych smartfonach  stanowią około 40 proc. ataków hakerskich.

Konieczność wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań cyfrowych sprzyja cyfrowej transformacji. Firmy chętnie wykorzystują rozwiązania uławiające codzienne prace,  jednak niekoniecznie mają świadomość konieczności wprowadzenia systemów zabezpieczeń. Nie kontrolują wydajności działania systemów, nie monitorują poziomu zagrożeń, nie reagują w odpowiednim czasie na błędy. Dlatego liczba ataków nie maleje, lecz rośnie.

Szkolenia dla pracowników według wytycznych bezpieczeństwa i cyfrowej transformacji

Zabezpieczenia przedsiębiorstw znacząco różnią się od siebie. Firmy wybierają rozwiązania odpowiadające ich potrzebom. Wielokrotnie pomijają jednak temat bezpieczeństwa, zwłaszcza ochrony wdrażanego systemu czy oprogramowania.  Pracownicy zaś nie mają świadomości, jakie zagrożenia czekają na nich  – zarówno w Internecie, jak i w sieci firmowej.  Dlatego przed jakimkolwiek wdrożeniem systemu warto przeprowadzić szczegółową analizę infrastruktury IT. Warto również poznać oczekiwania zarządu i pracowników, którzy tylko wspólnie mogą osiągnąć założone cele. Ogromną pomocą okazują się szkolenia z przeprowadzania zmian w infrastrukturze IT oraz metod ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami.  Zwłaszcza, że tylko przeszkolona kadra i świadoma możliwych zagrożeń jest w stanie podjąć działania, które zapewnią ciągłość działania firmie.