Bezpieczeństwo

Czy bezpieczne hasła przejdą do historii?

Czy bezpieczne hasła przejdą do historii?

Cyberprzestępcy to nie hakerzy z lata 90-tych. Ich ataki są wielokrotnie niezauważalne, a potrafią rozprzestrzenić się po systemie czy wykraść dane dopiero po kilku latach. Nie liczy się tylko zawirusowanie plików czy folderów. Ważniejsze jest dla nich uzyskanie dostępu do loginów i haseł, a co za tym idzie do biznesowych danych. Dlatego rodzi się pytanie, czy bezpieczne hasła są naprawdę bezpieczne?

Bezpieczeństwo informacji podlega wielu naruszeniom

W okresie pandemii ataki phishingowe wzrosły pięciokrotnie, natomiast ataki na aplikacje mobilne dwukrotnie. Ochrona danych biznesowych zostaje zaburzona z powodu nieposiadania adekwatnych środków zabezpieczających. Ataki są przeprowadzane w niezauważalny sposób. Symulują codzienne zachowania ludzkie, aby nie zostały w porę zauważone przez pracownika czy nawet wykryte przez przestarzałe oprogramowanie monitorujące.

Przejęcie dostępu do konta firmowego, pozyskanie wrażliwych danych biznesowych, przełączenie się na niebezpieczne strony to tylko kilka przykładowych działań cyberprzestępców. Wymagają danych użytkownika i hasła, aby umożliwiona została realizacja zadań przestępczych.

Nowoczesne rozwiązania wspierają bezpieczeństwo informacji

Zagrożenia można monitorować, a nawet je prognozować. Do pierwszego zadania wykorzystuje się oprogramowanie monitorujące, dzięki któremu administratorzy na bieżąco otrzymują informacje o wydajności systemu i możliwych odstępstwach od normy. Oszacowanie zdarzeń, które mogą wystąpić, to druga funkcja ważna w dzisiejszych czasach do walki z cyberprzestępcami. Służą do tego rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

Przy zastosowaniu wysoce rozbudowanych rozwiązań cyfrowych nie należy zapominać o tworzeniu silnych i bezpiecznych haseł. To podstawowa praktyka, która powinna być uświadamiana i przypominana na okrągło. Dobre hasło nie wystarczy – dobrze, jeśli jest dodatkowo chronione kodem czy biometrią. Należy również unikać stosowania tych samych lub łudząco podobnych haseł w różnych aplikacjach. Uzyskanie dostępu do chociażby jednej z nich zwiększa ryzyko, że cyberprzestępca posunie się dalej i wykradnie czy udostępni wrażliwe dane biznesowe.

Silne i bezpieczne hasła – jak je zapamiętać?

Hasła najlepiej tworzyć z kombinacji cyfr, liter i znaków specjalnych. Z pewnością nie jest łatwo je zapamiętać, jeśli mają być skomplikowane i dość często nie noszące za sobą żadnego znaczenia. Ale z pewnością są to bezpieczne hasła. Dobrą opcją stały się programy, powszechnie nazywane managerami haseł. Dzięki nim dostęp do hasła będzie dostępny tylko administratorowi danych, który zaloguje się do niego również za pomocą hasła.