Bezpieczeństwo

Przechowywanie danych w chmurze – bezpieczne rozwiązanie?

Przechowywanie danych w chmurze – bezpieczne rozwiązanie?

Jeszcze trzy, a nawet dwa lata temu przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej było uważane za znakomite rozwiązanie dla użytkowników. Wiele firm zaczęło przenosić zasoby IT, tj.: projekty, usługi czy nawet informacje o znaczeniu biznesowym do platformy wirtualnej w chmurze. Pytanie, jakie nasuwa się przy zwiększającej liczbie organizacji wykorzystujących miejsca w sieci do składowania i przetwarzania danych, brzmi: czy nasze dane w chmurze są bezpieczne i mają zapewnioną niezbędną ochronę przed zagrożeniami typu awarie czy wycieki?

Według Check Point na początku 2018 r. wzrosła liczba ataków w chmurze. Cyberprzestępcy wykorzystują sprzyjający dla nich moment. Wiedzą, że coraz więcej firm decyduje się na przechowywanie danych w chmurze, ponieważ stanowi to dla nich tańsze rozwiązanie, w porównaniu z utrzymaniem serwerowni i zleceniem zarządzania siecią IT oraz kopiami bezpieczeństwa danych zewnętrznej firmie. Hakerzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach publicznych chmur i dokonują ataków. Coraz więcej firm zagrożonych jest nieprzewidzianym wyciekiem informacji oraz eksfiltracją danych.

Niepoprawna konfiguracja i niestosowanie środków ochronnych przyczyniają się do niepożądanego, nieautoryzowanego dostępu do danych osobowych przechowywanych w zasobach chmurowych.

Z pewnością wdrożenie systemów chmurowych jest o wiele tańszym sposobem na magazynowanie danych, ponieważ nie wiąże się z wydatkami na zarządzanie infrastrukturą sieciową IT w firmie. Mimo że chmura obliczeniowa jest elastycznym rozwiązaniem i daje dużą swobodę w wykorzystywaniu danych w dowolnym miejscu, nie gwarantuje, że jej obsługa odbywać się będzie bez jakichkolwiek problemów. Może dojść do sytuacji, w której serwer, na którym udostępniamy dane firmowe zostanie czasowo zablokowany lub wyłączony. Takie przypadki zdarzają się niezbyt często, jednak warto być przezornym i przetrzymywać zwłaszcza istotne dane na dyskach lokalnych.

Niepokojący jest fakt, że tylko jedna na sześć firm szyfruje całość danych w chmurze. Reszta nie stosuje żadnych zabezpieczeń. Aby poczuć się naprawdę bezpiecznym, nie wolno zapominać o ochronie danych przy pomocy hasła oraz instalacji odpowiednich aktualizacji w zgodności z serwerem.

Istotną kwestią jest również skorzystanie z opieki informatycznej firmy, która zajmują się kwestiami bezpieczeństwa informacji i zapewni odpowiedni system zabezpieczeń oraz ochronę danych osobowych przed potencjalnymi zagrożeniami.

System automatycznych kopii bezpieczeństwa i dokonywanie cyklicznych przeglądów z pewnością pomoże ustrzec się przed nieprzewidzianymi awariami. Zwłaszcza jeśli prócz rozwiązania w chmurze i powierzeniem jej administracji firmie IT, zdecydujemy się na umieszczenie danych firmowych w zewnętrznej lokalizacji, m.in. na dysku NAS.