Jak działa firewall i dlaczego warto go stosować?

W wirtualnym świecie nieustannie ktoś próbuje złamać kody, wykraść dane – innymi słowy, zaszkodzić. Firewall jest jak bariera, która skutecznie zabezpiecza i blokuje wszelkiego rodzaju próby ataków, na które możemy być narażeni z Internetu, a także z lokalnej sieci.

Po prostu bezpieczeństwofirewall

Brak zabezpieczenia firewall może mieć opłakane skutki związane z atakami hakerów, wirusami czy internetowymi robakami. Musimy wiedzieć, że istnieją dwa główne rodzaje tego zabezpieczenia: hardware i software, a także podział na zapory sprzętowe i zapory oprogramowania. Najprościej mówiąc, rola zapory skupia się wokół identyfikacji i szacowania prawidłowości adresu IP, który chce nam wysłać wiadomość. Dodatkowo, zapory chronią porty systemów komputerowych, które służą do podejmowania komunikacji z siecią i innymi komputerami, a także uniemożliwiają odczytanie i dostanie się przez któryś z nich do naszego komputera niepowołanym osobom.

Hardware stosuje się głównie do zabezpieczenia danych, a więc jest on obecny w serwerowniach. Zapory ogniowe tzw. sprzętowe stanowią także integralne części routerów. Z kolei zapory sieciowe tzw. programowe blokują nieautoryzowaną próbę dostępu do komputera.

Czy warto?

Mając na uwadze skalę zagrożeń pytanie, czy warto stosować firewall wydaje się być pytaniem retorycznym. Jest to zabezpieczenie, które skutecznie chroni przed skanowaniem portów i związanymi z tym próbami zainfekowania komputera, chęcią podsłuchów i wysyłania wiadomości mających na celu przechwycenie i finalnie kradzież danych. O ile w przypadku przedsiębiorstw stosuje się zapory sprzętowe, tak do użytku domowego wystarczają te instalowane w komputerze.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×