Jak działają trojany?

Są podstępne, dobrze opracowane i atakują z niebywałą siłą i precyzją – trojany, programy szpiegujące i niszczące nasz system komputerowy. Wyglądają niepozornie, jednak za ich niewielkimi rozmiarami kryje się niebezpieczeństwo, którego za wszelką cenę powinniśmy się wystrzegać.

Czym charakteryzują się trojany?

Istnieje wiele sposobów, którymi możemy zainfekować własny komputer trojanem. Można go otrzymać na nośniku (pendrivie czy dysku przenośnym) otrzymanym od znajomego, może trafić na nasz komputer wraz z załącznikiem w e-mailu. Co istotne, trojany są wysyłane nie tylko mailem, ale także poprzez wszelkiego rodzaju komunikatory typu GG czy Skype, a także dostarczone przy pomocy programów typu P2P. Musimy wiedzieć, że trojany są małych rozmiarów, nie przekraczających 200 kB.Trojany

Oprogramowanie antywirusowe w zestawieniu z zaporą ogniową nie wyręczą nas w analizowaniu tego, co otrzymujemy. Innymi słowy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju niewidziane dotychczas komunikaty. Pytania typu „Czy chcesz żeby Xyz1000.exe połączył się z Internetem” powinny wzbudzać naszą podejrzliwość i skłonić do sprawdzenia, czym ów plik jest. Jeśli jednak, pomimo naszej uwagi, koń trojański zagościł w naszym komputerze lub właśnie przystąpił do instalacji nieznanego oprogramowania, to nie należy klikać żadnych komunikatów, powiadomień czy próśb zawiązanych z instalacją nowych plików. Po czym należy zrobić wszystko, żeby trojana usunąć z dysku – np. skorzystać z legalnego oprogramowania antywirusowego lub skorzystać z pomocy specjalistów.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×