Kopia zapasowa – jeden z filarów bezpieczeństwa firmy

Osoby spoza branży IT security, myśląc o bezpieczeństwie danych w swojej firmie, często skupiają się na ryzyku wycieku, zapominając przy tym o zagrożeniu jakie stanowi utrata danych. Wystarczy przez chwilę zastanowić się jaki wpływ na ciągłość działania firmy będzie miała strata dużego projektu nad którym pracowaliśmy lub utrata bazy kontaktów, którą latami budowaliśmy. System kopii zapasowych stanowi odpowiedź na tego typu zagrożenia.

disc-1085276_640

 

Optymalnym rozwiązaniem jest replikacja środowiska w zdalnej lokalizacji. Oznacza to w praktyce, że w dwóch (lub więcej) różnych lokalizacjach fizycznych, będziemy przechowywali dokładnie te same dane. Główną zaletą takiego schematu działania jest to przed jak szerokim spektrum zagrożeń nas chroni. Najczęstszymi przyczynami utraty danych są błąd ludzki i awarie sprzętu, a na trzecim (odległym) miejscu wirusy. Jednak chcąc być prawdziwie bezpiecznymi, musimy wziąć pod uwagę również takie niebezpieczeństwa jak włamania (kradzież sprzętu), problemy z budynkiem (takie jak pożar czy zalanie), a także katastrofy naturalne. Czynnikiem, który zniechęca wiele firm od wdrożenia tego typu rozwiązań, jest przeświadczenie o wysokim koszcie takiego przedsięwzięcia. O ile jest to prawdą w przypadku baz bardzo szybko aktualizowanych o cenne i trudne do odtworzenia dane, to należy uznać to za mit w przypadku większości przedsiębiorstw. Duży koszt wdrożenia wygeneruje konieczność replikacji w czasie rzeczywistym. W przypadku typowej firmy, która może pozwolić sobie na ryzyko utraty danych np. z ostatniej doby, nie są to drogie rozwiązania.

 

Tańszą alternatywą jest backup przechowywany w siedzibie firmy. Jest to rozwiązanie, na które może sobie pozwolić nawet najmniejsza firma, ponieważ nie jest kosztowne i jest możliwe do wdrożenia nawet w przypadku najmniejszych sieci. Automatyczne kopie bezpieczeństwa na dyski sieciowe typu NAS warto wdrażać nawet przy jednoosobowych działalnościach, gdzie chronimy dane zaledwie z jednego stanowiska.

 

Duże doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań związanych z backupem posiadają inżynierowie Virtline. Jeżeli czujesz, że Twoja firma może nie być poprawnie zabezpieczona, zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy porady w tym zakresie.

ZAMÓW ROZMOWĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ

×