Bezpieczeństwo

Platforma Google + zniknie z sieci

Platforma Google + zniknie z sieci

Google podał do publicznej informacji swoją decyzję o zakończeniu projektu społecznościowego Google+. Platforma pomimo wielkich aspiracji do rywalizowania z Facebookiem, Twitterem czy Instagramem została spisana przez twórców na straty. W przyszłym roku, najprawdopodobniej do sierpnia zostanie zamknięta.

Istotne problemy z zabezpieczeniami platformy Google+

O zamknięciu portalu społecznościowego, który funkcjonował na rynku przez 7 lat, zadecydowała malejąca liczba użytkowników. Istotnym problemem wydaje się również kwestia zaniedbań technicznych. Google nie zapewniło niezbędnych zabezpieczeń rejestrującym się użytkownikom, w wyniku czego nastąpiło do wycieku danych około 500 000 profili. Ważne informacje stracili zarówno zwyczajni użytkownicy, jak i istotne na rynku biznesowym firmy. Google+ nie zastosowało odpowiednich środków ochronnych do bezpiecznego przesyłania danych oraz ich przechowywania, na skutek czego doszło do porażki wizerunkowej platformy. Tak ważna firma zapomniała o zastosowaniu silnych zapór sieciowych i przede wszystkim o ich odpowiednim aktualizowaniu i weryfikowaniu. Wśród wykradzionych informacji znalazły się: adresy e-mail, nazwy użytkowników oraz dane demograficzne.

Internet stanowi wolną i dogodną przestrzeń dla cyberprzestępców, a nieuwzględnienie potrzeb użytkowników w zakresie ochrony danych osobowych jest podstawowym błędem, który z pewnością zaważył na losie portalu społecznościowego Google. Z portalu korzystały w ostatnich miesiącach głównie firmy, które traktowały go jako czynnik rankingowy oraz sposób na znalezienie partnerów biznesowych. W przeciwieństwo do Facebooka nie zdołał zachęcić jednak do aktualizowania na bieżąco postów i aktualności o firmie.

Ochrona przechowywanych danych i tworzenie kopii zapasowych

Losy Google+ ważą się. Kierujemy zatem ostrzeżenie do obecnych użytkowników (sami posiadamy profil na tym portalu). Dobrym rozwiązaniem będzie zarchiwizowanie wartościowych danych i umieszczenie ich w osobnym, odpowiednio zabezpieczonym dysku lub na nośniku zewnętrznym. Nie zapominajmy o tym, że jeśli sami nie zadbamy o kwestie bezpieczeństwa naszych danych, administratorzy po wygaszeniu profili, mogą nam nie pomóc w odzyskaniu przechowywanych informacji. Warto zdecydowanie wcześniej zatroszczyć się o kwestię naszych danych w związku z niepewnym bytem Google+ w najbliższych miesiącach.