Bezpieczeństwo

Przekształcenie infrastruktury IT według polityki bezpieczeństwa

Przekształcenie infrastruktury IT według polityki bezpieczeństwa

Firma może zapewnić biznesową ciągłość działania, większą moc obliczeniową i elastyczne zarządzanie usługami IT, jeśli wprowadzi polityki i procedury bezpieczeństwa IT. I będzie ich przestrzegać, aktualizować i szkolić z nich nowych pracowników. W zarządzaniu infrastrukturą IT coraz bardziej liczy się łączność, monitorowanie i analiza danych. Dlatego przekształcenie infrastruktury IT powinno odbywać się według profesjonalnego planu, w zgodzie z polityką bezpieczeństwa informacji, a wprowadzone rozwiązania technologiczne na bieżąco konfigurowane i rozwijane.

Jak przekształcenie infrastruktury IT w firmie pomaga wykrywać i przeciwdziałać atakom IT?

Bieżąca obserwacja infrastruktury IT umożliwia wykrycie potencjalnych luk i słabości w systemie. Analiza łączności i poprawności działania urządzeń w środowisku IT to forma zarządzania infrastrukturą IT w taki sposób, aby na bieżąco mierzyć optymalne warunki działania wskazanych usług oraz zapewnić ciągłość działania i obniżyć ryzyko wystąpienia zagrożenia.

Monitoring infrastruktury IT umożliwiają czujniki i sprzęt, które mierzą poziom temperatury i wilgotności (czujniki temperatury i sensory środowiskowe), a także wykrywają i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem (firewall – zapora ogniowa, system IDS/IPS, oprogramowania antywirusowe), dzieląc je według poziomu alertu zagrożenia. Wykorzystują w tym celu predykcyjną analizę (rozpatrując dane historyczne i oceniając możliwość wystąpienia awarii czy szkodliwego działania) oraz rozwiązania sztucznej inteligencji.

Specjaliści odpowiedzialni za monitoring zdarzeń analizują wyniki dedykowanych sprzętów do ochrony, zapisują wyniki w formie raportów, wykrywają trendy (zarówno pozytywne, jak i tendencje do słabości systemu) i konkretne przypadki wystąpienia sytuacji przekraczającej pożądaną normę.

Zarządzanie infrastrukturą IT decyduje o sprawności działania całego systemu i usług

Ciągłe prowadzenie monitoringu IT pozwala uniknąć zastoju działania usług (lub całej firmy) spowodowanego wadliwym działaniem jednego z komponentu infrastruktury IT. W oparciu o raporty o znajomość danych historycznych specjaliści IT unikają problemów, tj. niedziałający serwer, przeciążony procesor czy brak pamięci do przetworzenia danych. W ten sposób tworzą też dobre praktyki (best practice) w celu szybkiego podjęcia reakcji, zgodnie z polityką bezpieczeństwa. Raporty mogą posłużyć również jako wytyczne podczas planowania zmian w infrastrukturze IT, np. podjęcia decyzji o wymianie serwera, zakupie systemu do wykonywania backupu lub rozszerzenia licencji na oprogramowanie antywirusowe.

Prowadzenie bieżącego monitoringu infrastruktury IT to inwestycja w sprawne i efektywne działanie firmy – bez zastojów, awarii czy przeciążeń. Nieadekwatne wyniki są optymalizowane w celu zapewnienia ciągłości działania i optymalizacji słabości występujących w systemie. Na pierwszy rzut oka błędy mogą być niewidoczne lub zdawać się nieryzykowne, dlatego monitoring służy do ich wykrycia, przeanalizowania i zaproponowania wprowadzenia pożądanych zmian.