Bezpieczeństwo

Serwerownia – kluczowe pojęcia

Serwerownia – kluczowe pojęcia

Czy wiesz, co to jest serwer? To specjalistyczny komputer, na którym są zainstalowane półprzewodniki układów scalonych. W porównaniu do zwykłego komputera, serwer wymaga zdecydowanie większego ostrożności. Należy zadbać o to, aby temperatura nie przekroczyła krytycznego stopnia, w wyniku którego doszłoby do przegrzania serwera. Serwerownia nie działałaby wówczas w sposób optymalny i efektywny.

Aby serwerownia działania efektywnie, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  •  Adekwatna powierzchnia do liczby zainstalowanych serwerów.
  • Odpowiednia ilość mocy do zasilenia serwerów.
  • Ustawienie przepływu powietrza w taki sposób, aby ciepło było wydzielane przez układy scalone.

Powyższe parametry stanowią optymalne warunki do pracy serwerów. Zbytnie przegrzanie serwera może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia. Brak zabezpieczeń układu scalonego sprzyja zniszczeniu serwera. Dlatego zaleca się monitorowanie pracy serwerów i zapewnienie wydajnej metody przepływu ciepła. Przykładowo poprzez wprowadzenie zimnego powietrza z jednej strony serwera, a wyprowadzenie nagrzanego powietrza ze strony przeciwnej.

Jak zatem zbudować serwerownię?

Należy wyjść od obliczenia miejsca potrzebnego do postawienia serwerów – określa się, ile szaf ma zostać zamontowanych w ramach określonego montażu. Następnie zaś ustala się:

  • Jak ciepło będzie odprowadzane z serwerów?
  • W jaki sposób będzie dochodziło do chłodzenia układu scalonego?
  • Jakie istnieje zapotrzebowanie na zasilanie serwerów? Ile mocy należy dostarczyć?

Odpowiedź na te pytania stanowi punkt wyjścia do przygotowania projektu dotyczącego podłączenia serwerów do instalacji elektrycznej oraz infrastruktury sieciowej. Na podstawie tak przygotowanego projektu można osądzić, czy miejsce jest odpowiednie na zagospodarowanie przestrzeni pod serwerownię.

Jak wygląda serwerownia?

Powinna składa się z minimum kilkunastu serwerów. Dodatkowo serwerownia wymaga wprowadzenia systemu klimatyzacji, innego jednak niż typowa klimatyzacja w biurze. System wentylacji musi nadążać za ciągłymi zmianami temperatury, które zależą od intensywności działania serwera.  Niezbędne jest również wyposażenie w system Data Center, na który składa się cała infrastruktura sprzętowa związania z chłodzeniem, zasilaniem i zapewnianiem bezpieczeństwa.

Planujesz przygotowanie lub rozbudowę serwerowni? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci zrealizować proces wdrożenia.