Bezpieczeństwo

Sieć Wi-fi – jak zapewnić bezpieczną transmisję danych w firmie?

Sieć Wi-fi – jak zapewnić bezpieczną transmisję danych w firmie?

Nie da się ukryć, że sieć Wi-Fi jest sporym ułatwieniem – zarówno dla zarządzających firmą, jak i personelu. Nie wymaga sporych nakładów finansowych ani wysokiej klasy sprzętu, aby działać sprawnie, zwłaszcza pod względem biznesowym. Pozwala na nawiązanie bezpiecznego połączenia wewnątrz firmy oraz na przetwarzanie danych w ramach kontaktów z klientami i partnerami.

Jakie błędy popełniają firmy, wprowadzając sieć Wi-Fi?

Jednym z podstawowych błędów jest niezadbanie o wysoki stopień zabezpieczeń, zwłaszcza na poziomie konfiguracji. Warto w tym miejscu podkreślić, że połączenie z siecią Wi-Fi nie powinno być dostępne dla wszystkich osób na zasadzie otwartej sieci. Taka sytuacja grozi wykorzystaniem słabych punktów w celu przejęcia danych, np. do kont służbowych. Dzięki szyfrowaniu WPA2 sieć pozostaje zabezpieczona, a korzystać z niej mogą tylko uprawnieni użytkownicy. Zaleca się, aby dostęp opierał się on na logowaniu w oparciu o silne, trudne do złamania hasło.

Sprzęt Wi-Fi nie wymaga sporo miejsca do zagospodarowania, jednak należy zadbać o jego dogodne położenie w siedzibie firmy. Aby nie dochodziło do zagłuszania sygnału i słabej przepustowości sieci, nie należy umieszczać go przy stalowych drzwiach, grubych żelbetonowych ścianach czy urządzeniach zaopatrzonych w silniki indukcyjne.

Co zrobić, aby połączenie było jak najbardziej bezpieczne i wydajne?

Pojemność sieci określa, jak duża liczba użytkowników może z niej korzystać równocześnie. Niezawodne łącze wymaga odpowiedniego podejścia do instalacji i konfiguracji ustawień. Jeśli sieć zostanie źle wyskalowana, może dojść do bardzo wolnej transmisji danych, a nawet sytuacji, w której pracownicy będą wyrzucani z sieci. W małych firmach najlepiej sprawdza się sieć rozproszona. Dla przedsiębiorstw o rozbudowanej infrastrukturze polecamy sieć scentralizowaną.

Różnice pomiędzy sieciami Wi-Fi występują na poziomie wdrożenia sprzętu. W ramach obsługi informatycznej, jaką jest administracja sieci, specjaliści ds. IT dbają o to, aby punkty dostępowe (access points) nie zakłócały wzajemnie swojej pracy.

Podsumowując, proces instalacji sieci Wi-Fi możemy podzielić na następujące etapy:

  1. Wybór architektury sieci (zalecamy doradztwo ekspertów ds. IT).
  2. Zakup sprzętu i oprogramowania, które zapewnią bezpieczne połączenie (dodatkowo m.in. IDS/IPS).
  3. Wdrożenie infrastruktury sprzętowej.
  4. Instalacja i konfiguracja ustawień.
  5. Nadzór nad działaniem infrastruktury sieciowej, w tym eliminowanie potencjalnych błędów i prób ataków na sieć.