Bezpieczeństwo

Systemy biometryczne w bezpieczeństwie IT – korzyści i wyzwania

Systemy biometryczne w bezpieczeństwie IT – korzyści i wyzwania

Według firmy Global Markets Insights rozwiązania security IT coraz częściej będą opierać się na wykorzystywaniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, tj. systemy biometryczne. Szacuje, że wartość tego rynku może osiągnąć w ciągu najbliższych pięciu lat nawet 50 mld dolarów.

Czy dowody osobiste i dokumenty identyfikacyjne (np. legitymacje szkolne) zostaną zastąpione skanerami bezpieczeństwa?

Skanowanie linii papilarnych czy tęczówek staje się coraz bardziej popularną metodą. Zwłaszcza w aspekcie uwierzytelniania wielopoziomowego. Biometria pozwala na precyzyjną identyfikację konkretnego człowieka. Chroni przed kradzieżą haseł, biznesowych danych, a nawet przed przejęciem tożsamości.

Według badań przeprowadzonych przez Ping Identity blisko 90 proc. firm uznaje systemy biometryczne za znakomity sposób na zwiększenie bezpieczeństwa danych, które są przetwarzane wewnątrz i poza firmą. Jednocześnie wspomniane rozwiązanie technologiczne zabezpiecza dostęp do informacji przechowywanych w chmurze, na co zwraca 86 proc. korporacji.

Jak systemy biometryczne zapewnią ochronę danych w firmie?

Prawie 30 proc. firm stosuje systemy biometryczne w ramach lokalnej infrastruktury informatycznej. Dość duża liczba firm wykorzystuje zaś linie papilarne jako zabezpieczanie dostępu do aplikacji chmurowych. Dzięki zastosowaniu biometrii w laptopach, tabletach i smartfonach jedynie użytkownik, dla którego został przeznaczony sprzęt, uzyskuje bezpośredni dostęp do jego zasobów. Identyfikowany jest dzięki odciskowi palca, rysom twarzy czy źrenicy oka.

W zeszłym roku na rynku pojawiły się również skanery pozwalające na analizę kodu DNA. Zakres biometrycznych systemów informatycznych, które służą do rozpoznawania użytkownika i zapobiegają dostępowi do danych firmowych osobom z zewnątrz, nieustannie zwiększa się. Pojawiają się rozwiązania identyfikujące charakterystykę pisania na klawiaturze, styl chodzenia czy pisma.

Na jakie rozwiązania jeszcze pozwoli biometria? O tym z pewnością przekonamy się w najbliższych latach. Jedno jest pewne – bezpieczeństwo informacji zostaje znacznie zwiększone dzięki stosowaniu metod biometrycznych zamiast poleganiu jedynie na prostych hasłach dostępowych.