Według firmy Global Markets Insights rozwiązania security IT coraz częściej będą opierać się na wykorzystywaniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, tj. systemy biometryczne. Szacuje, że wartość tego rynku może osiągnąć w ciągu najbliższych pięciu lat nawet 50 mld dolarów.
Czy dowody osobiste i dokumenty identyfikacyjne (np. legitymacje szkolne) zostaną zastąpione skanerami bezpieczeństwa?
Skanowanie linii papilarnych czy tęczówek staje się coraz bardziej popularną metodą. Zwłaszcza w aspekcie uwierzytelniania wielopoziomowego. Biometria pozwala na precyzyjną identyfikację konkretnego człowieka. Chroni przed kradzieżą haseł, biznesowych danych, a nawet przed przejęciem tożsamości.
Według badań przeprowadzonych przez Ping Identity blisko 90 proc. firm uznaje systemy biometryczne za znakomity sposób na zwiększenie bezpieczeństwa danych, które są przetwarzane wewnątrz i poza firmą. Jednocześnie wspomniane rozwiązanie technologiczne zabezpiecza dostęp do informacji przechowywanych w chmurze, na co zwraca 86 proc. korporacji.
Jak systemy biometryczne zapewnią ochronę danych w firmie?
Prawie 30 proc. firm stosuje systemy biometryczne w ramach lokalnej infrastruktury informatycznej. Dość duża liczba firm wykorzystuje zaś linie papilarne jako zabezpieczanie dostępu do aplikacji chmurowych. Dzięki zastosowaniu biometrii w laptopach, tabletach i smartfonach jedynie użytkownik, dla którego został przeznaczony sprzęt, uzyskuje bezpośredni dostęp do jego zasobów. Identyfikowany jest dzięki odciskowi palca, rysom twarzy czy źrenicy oka.
W zeszłym roku na rynku pojawiły się również skanery pozwalające na analizę kodu DNA. Zakres biometrycznych systemów informatycznych, które służą do rozpoznawania użytkownika i zapobiegają dostępowi do danych firmowych osobom z zewnątrz, nieustannie zwiększa się. Pojawiają się rozwiązania identyfikujące charakterystykę pisania na klawiaturze, styl chodzenia czy pisma.
Na jakie rozwiązania jeszcze pozwoli biometria? O tym z pewnością przekonamy się w najbliższych latach. Jedno jest pewne – bezpieczeństwo informacji zostaje znacznie zwiększone dzięki stosowaniu metod biometrycznych zamiast poleganiu jedynie na prostych hasłach dostępowych.