Bezpieczeństwo

Czy spam może być szkodliwy?

Czy spam może być szkodliwy?

Jest irytujący, bezwartościowy i może okazać się szkodliwy – SPAM. Wiadomości tak oznakowane codziennie trafiają na nasze skrzynki mailowe. Zazwyczaj potrafimy je rozpoznać i unikamy ich otwierania, jednak zdarza się, że przez pomyłkę zostaną przez nas odczytane. Czy mogą stanowić realne zagrożenie? Jeśli tak, to co powinno wzbudzić naszą czujność?

Spam rozsyłany jest masowo, bez zgody odbiorców i nie ma najmniejszej, merytorycznej wartości. Może natomiast być nośnikiem wirusów, a nawet programów szpiegujących. Przyczynia się również do spowolnienia działania serwerów, co powoduje powstanie określonych strat finansowych.

Wirusy i złośliwe oprogramowania przesyłane za pomocą spamu to tylko wierzchołek góry lodowej. Spamerzy mają kilka kluczowych celów, między innymi uzyskanie dostępu do skrzynki mailowej, którą wykorzystają do rozesłania kolejnej porcji niechcianych wiadomości. Mogą w ten sposób uzyskać nasze osobiste dane i hasła. Nierzadko tego rodzaju maile naruszają naszą godność, zawierając w sobie treści wulgarne i obraźliwe.

Najpopularniejszym rodzajem niechcianych wiadomości są te, które wydają się być wiarygodne i wymuszają na nas konkretne postępowanie. Dlatego pamiętajmy, że żadna instytucja nie prosi o udostępnienie haseł i nie informuje o spadku, wygranej czy wycieczce mailowo.

Spamowe wiadomości  są ewidentnie zagrożeniem, które może doprowadzić do:

Wycieku biznesowych danych.

Przejęciu istotnych informacji przez konkurencję.

Utratę dokumentów firmowych, m.in. umów czy projektów..

Udostępnienie wrażliwych danych osobowych.