Bezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja w systemach zarządzania bezpieczeństwem firmy

Sztuczna inteligencja w biznesie

Przemysł 4.0 odegra w najbliższych latach niebagatelną rolę. Według badań szacunkowych około 90 % udostępnionych danych zostało stworzone w przeciągu ostatnich dwóch lat. Zmniejszenie kosztów, związanych z wykorzystywaniem sieci, przyczynia się do nieustannego rozwoju nowoczesnych technologii. Wśród nich znajdują się: sztuczna inteligencja, aplikacje webowe czy oprogramowania biznesowe ERP.

Gromadzenie danych w sposób automatyczny to szansa na zwiększenie przewagi konkurencyjnej na rynku. Uczenie maszynowe pomaga trafniej dokonywać decyzje i rozwiązywać problemy techniczne. Wykorzystywane jest w procesie analizy ryzyka i zarządzania systemami bezpieczeństwa. Ostrzega przed awariami i nadużyciami oraz zapobiega nieprzewidzianym sytuacjom.

Zastosowanie sztucznej inteligencji

Wykorzystywana jest w biznesie w postaci algorytmów uczenia maszynowego (machine learning). Coraz więcej firm korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Popularnością cieszy się technika deep learning. Na skutek jej wdrożenia komputer opanowuje umiejętności rozpoznawania mowy, identyfikacji obrazu, tworzenia prognoz i przewidywania rezultatów biznesowych.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z rozbudowanych narzędzi, jakie stosuje sztuczna inteligencja. Zwłaszcza, że mamy z nią styczność praktycznie na co dzień. Filtry antyspamowe w skrzynkach e-mail to rozwiązanie stworzone w oparciu o uczenie maszynowe potrafiące rozpoznać, które wiadomości nie pochodzą z wiarygodnego źródła.

Rozwiązania IT na przykładzie uczenia maszynowego

Systemy wykorzystujące mechanizm sztucznej inteligencji zbierają informacje i podpowiadają, jakie działania należy podjąć, aby system działał sprawnie i zapobiegał potencjalnym atakom. Opierają się na automatyzacji działań, w której konkretne czynności w ramach infrastruktury sprzętowej i sieciowej dostosowywane są do parametrów ustalonych w procesie konfiguracji. Sztuczna inteligencja to rozwiązanie, które zmniejsza koszty, optymalizuje czas pracy oraz skutecznie wykorzystuje zebrane dane.