Bezpieczeństwo

VPN – bezpieczna i szyfrowana sieć dla firm

VPN – bezpieczna i szyfrowana sieć dla firm

VPN to skrót od angielskich słów „Virtual Private Network”, czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Nazywana jest skuteczną i przede wszystkim bezpieczną zaporą ochronną. Funkcjonuje w ramach sieci publicznej – korzysta z tych samych łącz, serwerów, anten oraz całej infrastruktury internetowej, co tradycyjne usługi WWW. Wyróżnia się jednak tym, że jest szyfrowana.

Korzyści wynikające z komunikacji w ramach sieci VPN

Aby w odpowiedni sposób zobrazować funkcjonalność sieci VPN, można porównać ją do wirtualnego, wewnętrznego tunelu w tradycyjnych łączach. Komunikacja, która się odbywa w jego ramach, korzysta z tych samych połączeń co tradycyjne sieci. Różnica tkwi w szybkości przesyłania danych. W bezpiecznym tunelu sieciowym panuje zdecydowanie mniejszy tłok, a jego zawartość jest niewidoczna dla innych użytkowników. VPN dzięki zastosowaniu zaszyfrowanej komunikacji z siecią jest praktycznie niewykrywalny.

Cechami wyróżniającymi systemy VPN są: szybkość, niezawodność oraz bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Informacje, które wysyłamy, są w odpowiedni sposób chronione i jednocześnie niewidoczne dla zewnętrznych systemów. Z opcji, którą proponuje sieć VPN, korzystają m.in. użytkownicy w krajach, w których dostęp do Internetu jest kontrolowany, a niektóre strony zablokowane. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania informatycznego, osoby korzystające z sieci mogą czuć się bezpiecznie. Nie pozostawiają żadnych śladów w Internecie ani danych, które mogłyby zostać wykorzystane przez niepożądane osoby.

Systemy VPN – szyfrowanie danych przetwarzanych w sieci firmowej

Zalecane jest korzystanie z transmisji VPN przez pracowników międzynarodowych koncernów czy organizacji. Dzięki zaszyfrowanemu połączeniu mogą przesyłać duże pakiety danych w bezpieczny sposób z każdego miejsca na ziemi. VPN pozwala firmom uniknąć ryzyka przechwycenia danych przez nieuprawnionych użytkowników Internetu. Systemy VPN pełnią rolę zapory ogniowej w sieci. Dzięki ich zastosowaniu poszczególne komputery działają jak komputery w sieci lokalnej. Z tą jednak różnicą, że jest to sieć lokalna obejmująca cały świat.

Korzystanie z usługi VPN jest stosunkowo proste. Można ustawić funkcję ochronną przez panel sterowania, gdzie konfiguruje się nowe połączenie. Użytkownik musi znać jedynie adres takiej sieci.

Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku profesjonalnych zastosowań ochrony danych w ramach działalności firmowej, jest skorzystanie z usług specjalistów z branży bezpieczeństwa informatycznego. Informatycy stworzą i skonfigurują sieć VPN i zadbają o jej prawidłowe działanie. Firmom, którym zależy na kwestii bezpieczeństwa informacji, proponujemy zapoznanie się z ofertą wdrożenia systemów VPN przez inżynierów Virtline.