Bezpieczeństwo

Sieci Wifi open a zastosowanie VPN – bezpieczna transmisja danych

Sieci Wifi open a zastosowanie VPN – bezpieczna transmisja danych

Otwarte sieci Wifi oferują głównie restauracje, pensjonaty oraz instytucje publiczne. Użytkownicy chętnie z nich korzystają – w końcu są darmowe. Istnieje jednak spore zagrożenie, że osoba z zewnątrz zaburzy naszą prywatność.

Jak sprawić, aby dane wykorzystywane podczas transmisji danych były bezpieczne?

Open Wifi wzbudza szerokie zainteresowanie. Łączy się jednak ze sporym ryzykiem wycieku, przechwycenia lub modyfikacji informacji. Aby zapewnić ochronę przed hakerami i nieuczciwymi praktykami (polegającymi na użyciu informacji bez naszej zgody), zaleca się włączenie VPN.

Funkcja stosowana jest  m.in. na smartfonach i tabletach. Tworzy zaszyfrowaną komunikację, do której dochodzi między osobą łączącą się z siecią a zdalnym serwerem. Co najważniejsze, wszelkie nasze działania przechodzą przez tunel, który nie jest dostępny dla innych użytkowników. Ukryta zostaje w ten sposób również tożsamość i lokalizacja.

Czy sieci Wifi typu open są naprawdę niebezpieczne?

Otwarte sieci są podatne na zagrożenia, zwłaszcza jeśli wykorzystuje się je w celach biznesowych lub do wykonywania operacji finansowych. Hasła do kont bankowych i profili na portalach społecznościowych czy numery kart kredytowych należą do danych, które są najczęściej pozyskiwane przez hakerów. Noszą miano danych wrażliwych, których przejęcie obarczone jest sporym ryzykiem. Najczęściej do ich wycieku dochodzi bez większej świadomości odbiorcy.

Fałszywe sieci – sposób na pozyskanie danych

Warto zwrócić uwagę również na podszywanie się pod sieci znanych marek, które oferują darmową transmisję. Zanim zdecydujemy się na ich użycie, warto upewnić się, czy korzystamy z legalnego i wiarygodnego źródła:

po pierwsze, czy na pewno komunikacja odbywa się w ramach wskazanego lokalu,

po drugie, czy załączyliśmy usługę VPN.

Jednocześnie przy wyborze aplikacji należy zwrócić uwagę na dostawcę i oferowanego przez niego parametry. Zachowawczy stosunek do otwartych sieci z pewnością pozwoli ustrzec się przed sytuacjami, które mogłyby silnie naruszyć naszą prywatność.