Bezpieczeństwo

Wirus CryptoLocker

Wirus CryptoLocker

Ostatnimi czasy przyczyną paniki w wielu firmach są wirusy, jednym z popularniejszych jest wirus CryptoLocker. Jest to wirus z grupy ransomware, czyli oprogramowania używanego w przestępczości internetowej, mającego na celu wyłudzenie okupu.

CryptoLocker, po zainfekowaniu systemu, uniemożliwia dostęp do danych na dyskach twardych poprzez ich zaszyfrowanie. Następnie oczom użytkownika ukazuje się komunikat żądający zapłaty określonej sumy pieniędzy w zamian za możliwość odzyskania dostępu do plików. Kwota żądanego okupu nie jest stała, ale oscyluje w okolicach 2,05 Bitcoin’ów lub 1300$.

Użytkownicy coraz częściej zadają pytania o szkody wywoływane przez wirus CryptoLocker

Metody zabezpieczające przed atakami zewnętrznymi to dość popularne tematy omawiane na forach. Użytkownicy dzielą się ze sobą następującymi informacjami:

Jak uniknąć ataku szkodliwego oprogramowania?

Jak zdefiniować wirus CryptoLocker?

Jakie rozwiązania zabezpieczające stosować?

Jak odszyfrować pliki, foldery, systemy?

Jak usunąć CryptoLockera?

Szkodliwe oprogramowanie wirusowe powoduje wiele spustoszeń w sieci firmowej

Niestety, mechanizm szyfrujący, którego używa CryptoLocker (2048-bitowa para kluczy RSA), jest na tyle zaawansowany, że obecnie nie ma zbyt wielu możliwości odszyfrowania plików bez posiadania klucza, który znajduje się w rękach hakera stojącego za atakiem. W związku z tym najważniejszym orężem w walce z CryptoLocker’em jest prewencja oraz profesjonalnie wdrożona i administrowana kopia bezpieczeństwa.

Osoby zainteresowane tematem zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z branży security IT. Z przyjemnością wytłumaczą, jak bronić się przed tego typu zagrożeniem.