Bezpieczeństwo

Zarządzanie siecią IT w firmie – przydatne informacje o sieciach

Zarządzanie siecią IT w firmie – przydatne informacje o sieciach

Istnieje kilka rodzajów sieci różniących się od siebie zarówno wielkością oraz zasięgiem, a także rodzajem urządzeń, które wchodzą w ich skład. Zarządzanie siecią IT wymaga zapoznania się z zasobami firmowymi oraz zdolnościami pracowników do efektywnej administracji siecią PAN, LAN, MAN czy WAN.

Poniżej zamieszczamy informacje na temat użytkowania usług sieciowych – w dostosowaniu do wymogów infrastruktury domowej czy biurowej oraz osobistych preferencji użytkownika.

Funkcje sieci informatycznych – praktyczne wykorzystanie

SIEĆ PAN

Najmniejszą siecią jest PAN (Personal Area Network) – bezprzewodowa sieć, używana w biurach, urzędach lub domach. W jej skład wchodzi zazwyczaj komputer, drukarka i urządzenia mobilne. Sieć PAN to niewielka osobista sieć, która służy do przesyłania danych na najniższym poziomie. Jej działanie jest niezależne od połączenia internetowego. Poszczególne urządzenia łączą się z nią najczęściej za pomocą modułu Bluetooth.

SIEĆ LAN

LAN (Local Area Network) to lokalna sieć komputerowa, która może obejmować swoim zasięgiem kilka komputerów oraz łączyć się z innymi urządzeniami. Jej funkcje wykorzystywane są m.in. w większych biurach, pracowniach czy blokach mieszkalnych. Sieć LAN pozwala użytkownikom na korzystanie z zasobów oraz aplikacji, a także na swobodną wymianę plików. Komunikacja w ramach sieci lokalnej może zachodzić zarówno za pomocą specjalnych kabli, jak i sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Uniezależnienie jej od Internetu jest możliwe w przypadku posiadania karty sieciowej.

Rozbudowane infrastruktury sieciowe

SIECI MAN

Poszczególne sieci LAN łączą się w większą sieć MAN (Metropolitan Area Network), czyli miejską sieć komputerową. Połączenie pomiędzy sieciami lokalnymi wykorzystuje technikę kabli światłowodowych. Sieci MAN bardzo często powstają z inicjatywy szkół wyższych i obejmują swoim zasięgiem aglomeracje miejskie oraz pobliskie tereny podmiejskie. Są również połączone z Internetem.

SIECI WAN

Sieci MAN łączą się w jeszcze większe większe struktury, zwane WAN (Wide Area Network) – rozległe sieci komputerowe. Synchronizują ze sobą komputery w państwach lub na kontynentach dzięki łączom telekomunikacyjnym, tj: kable, światłowody lub przy wykorzystaniu transmisji drogą radiową lub satelitarną.

Administracja siecią IT

Wybór sieci, z której użytkownik zamierza korzystać, zależy przede wszystkim od jego zapotrzebowania. W przypadku przedsiębiorstw rekomendujemy wdrażanie usług sieciowych, które zapewnią sprawną komunikację zarówno wewnątrz firmy, jak i podmiotami zewnętrznymi. Z chęcią udzielimy pomocy przy wyborze infrastruktury sieciowej w firmie oraz wskażemy na praktyczne porady związane z administracją sieci.