Bezpieczeństwo

Ataki skierowane na aplikacje webowe wykorzystują słabości systemowe

Ataki skierowane na aplikacje webowe wykorzystują słabości systemowe

Istnieje wiele zagrożeń związanych prowadzeniem działalności online. Ataki kierowane są zwłaszcza na aplikacje webowe, które zostały stworzone w oparciu o popularne i często używane wśród użytkowników wzory stron www i innych form webowych. Większość opiera się na przechwyceniu kodu witryny i wstrzyknięciu złośliwego skryptu. Istnieją jednak jeszcze bardziej złośliwe oprogramowania, które doprowadzają do unieruchomienia serwera, na którym znajdują się wrażliwe informacje. Istotne dla poprawnego działania aplikacji funkcje zostają zmodyfikowane, w wyniku czego dostęp do danych zostaje utrudniony bądź nawet uniemożliwiony.

Wśród najczęściej występujących ataków w Internecie znajdują się:

SQL Injection – przejęcie informacji o klientach poprzez uzyskanie dostępu do formularza kontaktowego.

PHP Injection – dopisywanie kodu PHP do kodu formularza witryny, co skutkuje włączeniem ustalonych przez hakerów poleceń.

XML RPC Code – przenoszenie PHP na zewnętrzne urządzenia osób wchodzących na stronę, co doprowadza do wyraźnych zmian w sterowności strony dzięki pozyskaniu hasła administratora.

Cross-Site Cripting – umieszczenie skryptu lub treści na stronie bez wiedzy administratora, np. Javascript.

Atak z sieci Botnet – kontrola nad zainfekowanymi komputerami i wykorzystywanie ich do ataków.

Złośliwe oprogramowania URL – przekierowywanie na stronę z nagrodami lub ofertami specjalnymi, na których dochodzi do zainstalowania wirusa.

Webshell – złośliwy fragment kodu pomijający zabezpieczenia serwerów webowych, który umożliwia zarządzanie witryną z tajnego panelu administracyjnego.

DDoS – wysłanie na serwer określonej liczby pakietów HTTP maksymalnie powodujących jego obciążenie i uniemożliwiających sprawne działanie.

Aplikacje webowe są coraz częściej wybierane przez firmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy dobiorą rozwiązanie do Twoich potrzeb. Zapewniamy stałe wsparcie techniczne nad infrastrukturą sieciową i aplikacjami.