Bezpieczeństwo

Dlaczego outsourcing IT opłaca się?

Dlaczego outsourcing IT opłaca się?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego przedsiębiorstwa tak chętnie decydują się na usługi firm zewnętrznych? Przede wszystkim zyskują pewność, że powierzone usługi są realizowane w sposób profesjonalny i według najlepszych praktyk (best practice). Pracownicy zostają odciążeni od zadań z zakresu utrzymania usług informatycznych. Dzięki czemu mogą skupić się na kluczowych działaniach (core business) – bez obaw, że dojdzie do awarii czy niestabilności działania aplikacji lub systemu, który jest niezbędny do realizacji wyznaczonych procesów biznesowych.

Outsourcing IT, czyli powierzenie firmie zarządzania wybranymi elementami systemu informatycznego

Tak naprawdę każda firma, bez względu na jej wielkość czy branżę, potrzebuje dostępu do sieci informatycznej. Może zajmować się tylko przetwarzaniem danych klientów lub promowaniem usług czy produktów w sieci. Spora część wykonywanych zadań jest powiązana z systemami informatycznymi. Dlatego powinny być one bezpieczne, a urządzenia i oprogramowania biznesowe powinny być na bieżąco monitorowane i usprawniane. W tym zadaniu pomagają specjaliści pełniący nadzór nad zapleczem informatycznym firmy. Mając na uwadze efektywne działanie sprzętu i aplikacji biznesowych, profesjonalną obsługę docelowego klienta oraz zapewnienie jakości usług na jak najwyższym poziomie.

Outsourcing IT to oszczędność pieniędzy, czasu, zasobów

Sprawne zarządzanie biznesem opiera się nie tylko na wykwalifikowanej kadrze. Niezbędne są profesjonalne technologie do zarządzania procesami biznesowymi, a co za tym idzie również wiedza o ich realizacji i metodach udoskonalania realizowanych procesów. Najlepiej w oparciu o polityki i procedury bezpieczeństwa, zgodne z międzynarodowymi normami. Outsourcing IT to oszczędność kosztów związana z brakiem konieczności utrzymania zaplecza technicznego we własnej firmie. Do zarządzania wybranymi obszarami IT są wykorzystywane technologie oraz wiedza ekspertów z zespołu zewnętrznego. Firma nie musi martwić się o konieczność zwiększenia zatrudnienia czy sfinansowania środków na zakup nowych rozwiązań technologicznych do zarządzania biznesem.

Nie da się ukryć, że jedna osoba nie jest w stanie zapanować nad utrzymaniem i rozwojem infrastruktury informatycznej firmy. Aby wszystkie jej komponenty działały jak najlepiej i były odpowiednio zabezpieczone, potrzebny jest zespół ekspertów mających wiedzę i doświadczenie w różnych dziedzinach informatyki. Stworzenie takiego zespołu nie jest tanie – wiąże się z zatrudnieniem kilku osób na etat oraz przygotowaniem osobnego pomieszczenia. Wielokrotnie brakuje eksperckiej wiedzy w jakimś obszarze, co powoduje, że zespół nie może poradzić sobie z pewnymi problemami. Wówczas firma zaczyna poszukiwać doraźnej pomocy.

Zespół do obsługi informatycznej z wieloma kwalifikacjami

Outsourcing IT rozwiązuje te problemy, gdyż daje dostęp do specjalistów, którzy wciąż poszerzają swoje kompetencje. Firma zewnętrzna jest odpowiedzialna za powierzony team i rozszerzanie jego składu i kwalifikacji. Tak go komponuje, aby nie doszło do sytuacji, w której informatycy nie będą w stanie rozwiązać problematycznej sytuacji. Wszystkie usługi zawarte w umowie zostają więc wypełnione według oczekiwań i ustaleń. A w miarę wzrostu zapotrzebowania, dostosowywane są warunki świadczenia usługi, np. zwiększa się liczba ekspertów czy rozszerza zakres obsługi informatycznej na nowe obszary, np. przeprowadzanie wdrożeń technologii z zakresu bezpieczeństwa.

Każda firma otrzymuje gwarancję reakcji w przypadku pojawienia się problemu lub wystąpienia nieprzewidzianej awarii. Może to być godzina, dwie godziny lub inny określony czas reakcji w ramach umowy SLA. Zaletą jest więc szybkość delegowania zadań i ich realizacji, bez konieczności tracenia czasu na znalezienie osoby, która zajmie się rozwiązaniem konkretnego problemu.