Bezpieczeństwo

Praca zdalna – obowiązki pracodawcy

Praca zdalna – obowiązki pracodawcy

Co piąte przedsiębiorstwo w badaniach prowadzonych przez Fortinet zapowiedziało, że utrzyma część stanowisk w formie zdalnej. W ostatnich miesiącach praca przestała być postrzegana jako miejsce, do którego należy codziennie przyjeżdżać. Obecnie to praca zdalna stanowi czynność zawodową, którą można wykonywać z każdego miejsca w zgodzie z procedurami bezpieczeństwa i kodeksu pracy.

Inne czasy, nowe spojrzenie na pracę zdalną

Praca zdalna sprzyja efektywności pracowników, którzy otrzymują więcej swobody i w wielu przypadkach dość elastyczny czas pracy. Home office to forma dostosowana do potrzeb człowieka, a nie człowiek dostosowany do stanowiska pracy. Praca zdalna bywa przyjemna, jednak nie należy zapominać o zapewnieniu ochrony zasobów firmowych. Bezpieczeństwo danych nadal pozostaje na pierwszym miejscu.

Istotnym czynnikiem staje się nabywanie umiejętności cyfrowych wśród personelu. Zwłaszcza w zakresie administracji zasobami firmowymi na odległość w bezpieczny sposób. Teoria to jedno, praktyka drugie. Dlatego szkolenia online dotyczące metod zabezpieczania danych oraz sposobów ochrony przed hakerami, spamem czy atakami socjotechnicznymi stały się bardzo modne. I pożyteczne dla całej firmy, ponieważ pracownicy zyskują z każdym dniem większą świadomość na temat czyhających zagrożeń – zarówno w sieci wewnętrznej, jak i w szeroko rozumianym Internecie.

Nowe rozwiązania w czasach pandemii

W ostatnich miesiącach popularność zyskały nowe technologie automatyzujące codzienne prace, kontrolujące przestrzeganie procedur bezpieczeństwa oraz reagujące na nietypowe zmiany w kontekście działania sprzętu czy oprogramowania.

Praca zdalna to wiele wymagań do spełnienia przez pracodawcę. Dotyczą zapewnienia dostępu do aplikacji i narzędzi niezbędnych do realizowania codziennych zadań zawodowych, jak i ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. Na brak czujności tylko czekają cyberprzestępcy, którzy szybko wykrywają luki i przedostają się do infrastruktury firmowej w przeróżnych celach. Jednym z zastosowanych rozwiązań jest przeniesienie zasobów firmowych do chmury. Zwłaszcza tych projektów i dokumentów, na których przeprowadzane są operacje przez pracowników.

Przechowywanie danych w chmurze umożliwia połączenie się z firmą z różnych miejsc, a także edycję nad jednym dokumentem w czasie rzeczywistym przez kilka osób. Skoro praca odbywa się w dużej mierze na odległość, warto zainwestować w rozwiązanie chmurowe, które zapewni wydajność działania sieci oraz wysoki poziom zabezpieczeń. Przy czym można ograniczyć dostęp pracowników tylko do wybranych obszarów sieci, z których na co dzień korzystają – z możliwością ich rozszerzenia przed administratora.

Również w zakresie pobierania aplikacji i programów należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza, że pracownicy mają tendencje do pobierania programów z niesprawdzonych źródeł. Dlatego nowo zatrudnionych pracowników trzeba uświadamiać o ryzyku wynikającym z użytkowania sieci.